A lépesméz készítése

a-lepesmez-keszitese

A lépesméz készítése igazi ritkasággá vált, napjainkban egyre kevesebben foglalkoznak ennek a különlegességnek az előállításával. Gondoltad volna, hogy a munka oroszlán részét maguk a méhek végzik el? Hogyan zajlik a teljes folyamat? Ebben a cikkben összeszedtük a válaszokat!

A lépesméz készítése – alapok

Tulajdonképpen a képesméz készítése szinte teljes egészében a méhek dolga. A természetben is bőven lehet találni, hiszen a szárnyas barátaink építkezéséből lesz a lépesméz, azonban a termelőknél ez kicsit könnyebben kezelhető. Lehetőség van ugyanis kereteket készíteni a méhcsaládok számára, amiket belakva felépítik otthonukat, tárolóiakt, viszont ebben a formában a termelőknek sokkal könnyeb dolguk van, mikor hasznosítani szeretnék a méhek munkáját.

A lépesméz készítése: keretek

Az előző bekezdésben más esett szó keretekről, amiben építkezni tudnak a méhek. Ezeket a kaptárokba helyezik be szépen egymás mellé állítva, ahol megkezdődhet a munka. Ezek a keretek lehetnek:

  • üres keretek
  • előre kiépített keretek

A méheknek tulajdonképpen mindegy melyik, bárhol tudnak építkezni. Nyilván az utóbbival kevesebb munkájuk van, de a feldolgozás szempontjából azért akad némi különbség.

lépesméz készítése keretekben

A lépesméz készítése: üres keretek

Nem meglepő módon ebben az esetben csupán egy üres fakeretről beszélünk. Ilyenkor mindent a méhek csinálnak, de ebből adódóan időben ezt jóval tovább tart elkészíteni. Amikor azonban a kész terméket szeretné kinyerni a termelő, ebben az esetben sokkal könnyebb dolga van, hiszen akadálymentesen el tudja távolítani a lépesmézet a keretből.

A lépesméz készítése: előre kiépített keretek

Ez a módszer annyiban más, hogy drótokat helyeznek el a keretekben, amibe méhviaszból készült alapot sütnek bele. Érdekessége, hogy ezt lépkészítők csinálják, ami egy külön szakma, ugyanis komoly hozzáértést igényel, hogy a méhek számára fertőzésmentesen jusson vissza ez az alap, amire majd dolgozhatnak. A kiépített keretek a már jól ismert hatszögletű sejt mintával érkeznek, ezzel adva iránymutatást nekik, hogy mekkorára is építsék ezeket a sejteket. Begyűjtéskor itt egy kicsit nehezebb dolga van a termelőknek, ugyanis a beépített drótok miatt nem tudják olyan egyszerűen kivágni a lépesmézet, mint az előző esetben.

készülő lépesméz

Hogyan készül a lépesméz?

Az imént már egészen átfogó képet kaptunk a készítés helyéről. Azonban arról még nem esett szó, hogy pontosan hogyan épül fel ez a csoda. A fiatal, 12-18 napos méheknek a viaszmirigye által termelt viaszból épül fel az egész életterük. Hihetetlen mérnöki pontosság és rengeteg munka gyümölcse a lépesméz.

A méhsejtekben van tárolva a begyűjtött nektár, majd amint az eléri a megfelelő állagát, azaz a megfelelő szintre csökken a víztartalma, lezárják egy viaszlappal.

Amennyiben nem töltik fel külön mézzel, a lépesméz eredeti formájában kerül forgalomba, külső beavatkozás nélkül. Tehát ezeket a mézes lépeket feldarabolják és tulajdonképpen érintetlen méz kerül a fogyasztókhoz, ami nem ment át semmilyen egyéb folyamaton.

Szeretnél többet megtudni erről a csodálatos természeti kincsről? Ismerd meg a felhasználási módjait és az összes jótékony hatását!