A propolisz gyógyhatásai

propolisz-gyogyhatasai

A propolisz, azaz a méhek ragacsos anyaga évezredek óta használatos gyógyászati célokra. A propolisz számos biológiailag aktív anyagot tartalmaz, mint például flavonoidokat, fenolsavakat és terpéneket, amelyeknek gyógyászati hatásai ismertek.

A propoliszt tinktúrák vagy cseppek formájában szokták elérhetővé tenni, melyeket akár a herpesz problémáira is lehet alkalmazni. Az általunk készített propolisz tinktúrákat itt, a propoliszos termékeinket pedig ezen a linken találod. Használatát pedig ebben a cikkben részleteztük.

Azonban, mint minden gyógynövény vagy természetes készítmény esetében, fontos tudni a lehetséges mellékhatásokat is.


A propolisz gyógyhatásai

A propolisz hatékony lehet a baktériumok, vírusok és gombák elleni küzdelemben. A flavonoidok és fenolsavak antimikrobiális hatásúak lehetnek, amelyek elpusztítják vagy gátolják a kórokozók növekedését. Ezenkívül a propolisz antioxidáns tulajdonságai révén segíthet megvédeni a sejteket a szabadgyökök által okozott károsodástól, amely hozzájárulhat a különböző betegségek kialakulásához.


A propolisz továbbá gyulladáscsökkentő hatású lehet, ami különösen hasznos lehet az ízületi gyulladás, valamint a légzőszervi fertőzések esetében. A propolisz kivonatokat már a fogászatban is alkalmazzák, mivel hatékony lehet a fogínygyulladás és a fogszuvasodás kezelésében.

Propolisz gyogyhatasai
Méhek a kereten

Egyes kutatások azt is javasolják, hogy a propolisz segíthet az immunrendszer támogatásában és a sejtek regenerálódásának elősegítésében. Ezenkívül a propolisz krémeket és kenőcsöket is készítenek, amelyeket különböző bőrbetegségek kezelésére használnak, például ekcéma és pattanások esetén.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a propolisz és a propoliszból készült termékek alkalmazása előtt mindig konzultálni kell az orvossal, különösen, ha valaki allergiás a méhészeti termékekre.
Összefoglalva, a propolisz számos egészségügyi előnnyel rendelkezik, és hatékony lehet a különböző betegségek kezelésében. A termék kiválasztása és alkalmazása előtt azonban mindig ajánlott orvosi tanácsot kérni.

A propolisz gyógyhatásai mellett lehetséges mellékhatásairól itt olvashatsz


JÓ TANÁCSOK A TERMELŐI MÉZ ÉS MÉHÉSZETI TERMÉKEK FOGYASZTÁSÁHOZ

  • Attól a termelőtől vegyél mézet és egyéb méhészeti terméket, akit ismersz, akiben megbízol!
  • Érdemes meggyőződni arról, hogy ténylegesen méhészkedik vagy csak felvásárolja és tovább adja a mézet.
  • méz természetes velejárója a kristályosodásMinden mézfajtának, virágból eredően és fruktóz-glükóz-szacharóz arányából kiindulva megvan a sajátos kristályosodási formája és ideje. Van olyan méz, mely akár évekig folyékony marad (pl. akác) és van mely kitermeléskor még folyékony, barna, de idővel fehér, krémes állagú (pl.: repce) vagy szemcsésesn kristályosodó ( pl. hárs), akár ketté váló mézfajta (pl.: napraforgó, melynél a megkristályosodott és folyékonyréteg elkülönül)
  • A kristályos mézet ismét folyékonnyá lehet tenni, ha meleg vizes fürdőbe teszed.
  • Ne tedd a mézet azonnal a forró teába, csak akkor, amikor már a tea langyos lett! A méz 40 Celsius fok felett elveszti az összes pozitív hatóanyagát!!
  • A méz, propolisz, szárított virágpor nem romlik meg!
  • A méhpempő íze nem méz ízű, hanem enyhén kesernyés, savanykás. Hasonlóan a propolisz íze is keserű utóízű.